П`ятниця, 29.03.2024, 14:52

Вітаю Вас Гість | RSS

Шкільний військово-історичний музей

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Визволення Полтави

Використані матеріали  кременчуцького краєзнавця Вячеслава Едуардовича Івушкіна.

Більше інформації про 97-у Гвардійську Полтавську стрілецьку дивізію, Ви можете отримати на сайті

http://gorod-kremenchug.pl.ua/Kremenchug_1941-1943/97-SD/HTML/97-SD.html

 

« І вкриє себе новою славою,

В боях під нашою Полтавою,

І приєднає це імя

До назви свого зєднання…»

Визволення Полтави

Полтава! Одна тільки назва підштовхувала бійців до подвигу. Біля Полтави 230 з лишнім років назад російська армія розбила армію шведського короля Карла ХІІ, як раз на тому самому місці річки де в 1709р. переправлялась російська армія, тепер готувалась до форсування, 97-я гвардійська стрілецька дивізія.

Міст через річку був підірваний. Переправочних засобів дивізія не мала. Правий крутий берег Ворскли дозволяв 223-й піхотній дивізії ворога, яка обороняла його, створити могутню лінію оборони. Гітлерівці тримали під обстрілом річку і лівий берег. З наказом командира 32-го гвардійського стрілкового корпусу 97 стрілецька гвардійська дивізія повинна була в ніч на 22 вересня форсувати Ворсклу в районі Михайлівки, оволодіти пунктами Долина, Макарди і передовими загонами захопити залізницю «Решетилівка-Полтава».

Дивізія наступала в два ешелони. В першому ешелоні вели наступ 280-ий і 294-ий полки, у другому 292-ий гвардійський стрілковий полк. Перед боєм гвардійці на мітингах давали священну клятву виконати наказ Батьківщини.

В ніч на 22 вересня 1943 року першими форсували річку автоматники 289-го і 294-го гвардійських стрілкових полків. Досягнувши правого берега вони захопили плацдарм і швидко окопались.Потім вони почали просуватись вперед щоб розширити плацдарм і забезпечити переправу батальйонам першого ешелону. В запеклих сутичках гвардійці захопили першу і другу траншеї.

Гітлерівці з сусідньої траншеї відкрили сильний вогонь, але автоматники прицільним вогнем примусили їх замовкнути. Кинувши зброю фашисти побігли. Радянські воїни розгромили розрізнені підрозділи 223-ї піхотної дивізії і забезпечили переправу на правий берег ріки своїх батальйонів першого ешелону.

У боях на підступах до Полтави героїзм і мужність проявила санітарка стрілкової роти Люба Мальчуженко. Маленька, рухлива вона поспівала всюди, де потрібна була її допомога. Під ураганним вогнем Люба спокійно робила пораненим бійцям перев’язки і виносила їх з поля бою. Її хоробрість і невтомність вражала не тільки молодих воїнів, але і старих випробуваних солдат. Люба Мальчуженко була нагороджена орденом Слави.

 

Вже до 11 години 22 вересня дивізія оволоділа населеними пунктами: Михайлівка, Макаренки, Слінков Яр, Стасівці, Журавлівка, Павлівка, перерізали дорогу Диканька - Полтава. У боях за Павлівку відзначився командир взводу протитанкових гармат Грой Радянського Союзу гвардії молодший лейтенант Ф.П.Агеєв. З района Диканьки ворожі танки атакували наші бойові підрозділи. Вони вийшли на вогневі позиції артилеристів. Гвардійці зустріли ворога кинджальним вогнем. Два танки загорілося, але ті, що залишилися продовжували атакувати. Одна гармата Агеєва була розчавлена танком. Агеєв сам стає наводчиком і запалює ще дві ворожі машини. Тут же, поряд, відділення бронебійників гвардії сержанта Дєєва підпалило ще 4 ворожих танка. Загубивши 8 машин фашисти вимушені були відступити. До кінця дня частини

97-ої гвардійської стрілкової дивізії визволили Долину, Берщатське, Макардами, створивши загрозу оточення Полтавському угрупованню противника. Фашистське командування змушене було кинути проти військ 32 гвардійського стрілкового корпусу в складі якого діяла 97 гвардійська стрілкова дивізія частину сил з-під Полтави. Скориставшись цим війська 33-го гвардійського стрілкового корпусу, 5-ї гвардійської армії вранці 23 вересня 1943 року увірвались у місто та після запеклих боїв оволоділи ним.

Радісно та урочисто зустріли полтавчани своїх визволителів. Вже ввечері 23 вересня в дивізію прийшла радісна звістка.

За бої під Полтавою наказом Верховного Головнокомандуючого їй, а також іншим дивізіям, що звільняли Полтаву було присвоєно почесне звання «Полтавська», а командир дивізії гвардії полковник

І. І. Анциферов отримав звання «Гвардії генерал-майор».  

Вхід на сайт
Друзі сайту
Сайт Холодняк А.К.
Кошик
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Copyright MyCorp © 2024
uCoz